środa, 10 lutego 2016

Chleb pszenno-żytni wieloziarnisty na drożdżach


Pyszny chleb pszenno-żytni z dużą ilością ziaren zachwyci niejedną osobę.Samo przygotowanie go nie powinno nikomu sprawić problemu, jednak warto poświęcić chlebkowi dużo czasu, bo im dłużej będzie trwał każdy proces wyrastania, tym pyszniejszy będzie nasz bochenek chleba. 


SKŁADNIKI

  • 10 g drożdży
  • 400 ml letniej wody
  • 500 g mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 100 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 150 g mieszanych ziaren (np. słonecznik, siemię lniane, dynia, sezam)
  • 10 g soli
  • dodatkowo: mąka do podsypywania stolnicy i oprószenia rąk, ziarna do posypania chleba


WYKONANIE

Do miski wlać 100 ml letniej wody (nie gorącą, bo zabije drożdże), dodać drożdże i wymieszać. Następnie dodać 100 g mąki pszennej typ 750, ponownie wymieszać i odstawić na 30-60 minut do powstania zaczynu.

Do dużej miski wsypać pozostałe składniki (400 g mąki pszennej typ 750, 100 g mąki żytniej razowej typ 2000, 150 g mieszanych ziaren, 300 ml letniej wody, 10 g soli), przelać zaczyn i zagnieść jednolite ciasto.Ciasto będzie początkowo lekko klejące, należy je lekko podsypywać mąką chlebową i oprószać ręce, żeby się nadmiernie do nich nie kleiło. Ja wyrabiam ciasto początkowo w misce, później na podsypanej mąką stolnicy, ale jeżeli nie macie żadnego z powyższych, to można wykorzystać do tego celu blat kuchenny. Gotowe, wyrobione ciasto przełożyć do miski, przykryć ręcznikiem kuchennym (albo i dwoma żeby nie uciekała nam wilgoć z ciasta i drożdże miały odpowiednio ciemno) i odłożyć do wyrastania na 2-3 godziny. Ciasto powinno co najmniej podwoić swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i uformować podłużny, wąski bochenek. Blachę (zwykłą z wyposażenia piekarnika) oprószyć lekko mąką, przełożyć chleb, zwilżyć go lekko z góry, posypać ziarnami i przykryć ręcznikiem kuchennym. Odstawić do ponownego wyrośnięcia na godzinę lub półtorej.

Piekarnik spryskać wodą (np. spryskiwaczem do kwiatów) i nagrzać do temperatury 220°C. Wyrośnięty chleb naciąć ostrym nożem w kilku miejscach, włożyć do piekarnika, piekarnik ponownie zaparować (poprzez spryskanie go przez lekko uchylone drzwiczki piekarnika, żeby para nie uciekła) i piec przez 40-45 minut (u mnie 45 minut).

Upieczony chleb wyjąć z piekarnika i przełożyć od razu na kratkę (można na tą z wyposażenia piekarnika). Zostawić do ostudzenia. Że chleb jest dobrze upieczony można poznać po tym, że jak stukniemy złączonymi dłońmi w jego spód, to wyda głuchy odgłos. Stygnięcie chleba na kratce jest równie ważne, ponieważ zapewni nam to chrupiącą skórkę.


Ciasto po 3 godzinach pierwszego wyrastania.
Uformowany podłużny bochenek chleba przed wyrastaniem.
Wyrośnięty i ponacinany bochenek chleba.
Chleb w trakcie pieczenia.
Upieczony chleb.