piątek, 12 lutego 2016

Chleb pszenny na maślance


Dużą zaletą chleba na maślance jest jego puszystość i długi czas zachowania świeżości. Minusem jest za to częste przypalanie się skórki w trakcie jego pieczenia.


SKŁADNIKI

  • 120 ml letniej wody
  • 15 g świeżych drożdży
  • 300 g mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 100 g mąki orkiszowej
  • 200 g maślanki w temperaturze pokojowej
  • 10 g soli
  • dodatkowo: mąka pszenna chlebowa do podsypywania


WYKONANIE

Do miski wlać 120 ml letniej wody, dodać drożdże i wymieszać. Następnie dodać 100 g mąki pszennej typ 750, wymieszać i odstawić na 30-60 minut do powstania zaczynu.

Do dużej miski wsypać pozostałe składniki (200 g mąki pszennej typ 750, 100 g mąki orkiszowej, 200 g maślanki, 10 g soli), dodać zaczyn i wymieszać. Przed wyrabianiem ręce mocno oprószyć mąką, podsypywać również blat (ciasto można wyrabiać na stolnicy, blacie lub od razu w dużej misce). Czas wyrabiania bywa różny, u mnie było to około 8 minut. Jako że ciasto jest z początku bardzo klejące, to musi być dosyć mocno podsypywane mąką. Wyrobione ciasto przełożyć do miski i przykryć ręcznikiem kuchennym (ja przykrywam dwoma dużymi). Odstawić do wyrośnięcia na 2-3 godziny. Ciasto powinno co najmniej podwoić swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i uformować podłużny, wąski bochenek chleba. Blachę (zwykła z wyposażenia piekarnika) oprószyć lekko mąką i przełożyć chleb. Przykryć go ręcznikiem kuchennym i odstawić do ponownego wyrośnięcia na 1-1,5 godziny.

Piekarnik rozgrzać do temperatury 220°C i spryskać (np. spryskiwaczem do kwiatów). Chleb na maślance nie ma tendencji pękać, ale można go mimo wszystko naciąć w kilku miejscach ostrym nożem. Tak przygotowany bochenek włożyć do nagrzanego piekarnika, ponownie go zaparować (poprzez spryskanie przez uchylone drzwiczki) i piec chleb przez 40-45 minut (u mnie 40 minut).

Upieczony chleb wyjąć z piekarnika i przełożyć od razu na kratkę (można na tą z wyposażenia piekarnika). Zostawić do ostudzenia. Chleb jest dobrze upieczony, jeżeli po stuknięciu złączonymi palcami w jego spód, wyda głuchy odgłos. Stygnięcie chleba na kratce jest bardzo ważne, ponieważ zapewni nam to chrupiącą skórkę.


Ciasto po 3 godzinach pierwszego wyrastania.
Uformowany i przełożony na blaszkę bochenek chleba.
Ponacinany już chleb po ponownym wyrastaniu.
Chleb w trakcie pieczenia.
Smacznego!