czwartek, 4 lutego 2016

Pączkowy zawrót głowy w serialu iZombie - pączki wiedeńskie

Screen z filmu "iZombie", sezon 1, odcinek 6

Dzisiaj tłusty czwartek. U mnie były domowe pączki wiedeńskie, a tymczasem w serialu iZombie sezon 1, odcinek 6, również zajadają się pączkami. Sama bohaterka, Olivia Moore, która niefortunnie stała się zombie, normalnie odżywia się (jak na zombie przystało) mózgami, ewentualnie potrawy doprawia pikantnymi sosami. Tym razem jednak przyszło jej zjeść mózg osoby uwielbiającej pączki (każdy zaś zjedzony mózg wpływa na jej osobowość), więc zajada się pączkami (i nie tylko). Zresztą nie ona jedna, bo w odcinku tym pączkiem zajada się również detektyw Clive Babinaux.

Zdjęcie ze strony: http://media.dcentertainment.com/sites/default/files/Marquee_iZombie_55076ef74d10f0.71314110.jpg
Screen z filmu "iZombie", sezon 1, odcinek 6
Screen z filmu "iZombie", sezon 1, odcinek 6
Screen z filmu "iZombie", sezon 1, odcinek 6
Screen z filmu "iZombie", sezon 1, odcinek 6

SKŁADNIKI

  • 250 ml wody
  • szczypta soli
  • 110 g masła
  • 250 g mąki pszennej
  • 4 jajka
  • lukier (cukier puder + sok z cytryny + opcjonalnie woda)


WYKONANIE

Do garnuszka wlać wodę, dodać masło i szczyptę soli. Zagotować mieszając od czasu do czasu, tak żeby masło się rozpuściło. Zdjąć na chwilę z palnika, wsypać mąkę, dobrze wymieszać i ponownie przełożyć na palnik mieszając energicznie. Masa jest gotowa jak zacznie odchodzić od boków garnka i będzie tworzyć jednolitą, mocno zbitą masę. Tak przygotowane ciasto zostawić do ostudzenia. Jak masa będzie już letnia, to można pojedynczo wbijać jajka, miksując do połączenia składników.

Gotową masę przełożyć do szprycy lub rękawa cukierniczego zakończonego końcówką z gwiazdką. Wcześniej powycinać sobie kwadraty 10x10 cm z papieru do pieczenia i posmarować każdy olejem.

W garnku rozgrzać olej (najlepiej po jego nagrzaniu ustawić palnik na minimum żeby olej nie był zbyt gorący, bo pączki zamiast wyrastać będą się palić). Na każdy kwadrat wyciskać nieco grubsze okręgi i wrzucać razem z papierem do oleju (pączkiem w dół, papier na górze). Po chwili papier zdjąć. Pączki smażyć z obu stron na złoty kolor po czym wyciągać i układać na talerzu z wyłożonym ręcznikiem papierowym do odsączenia z nadmiaru tłuszczu.

Gotowe pączki ostudzić i polukrować.

Lukier: cukier puder utrzeć z sokiem z cytryny i ewentualnie dodatkiem przegotowanej wody. Najlepiej zrobić to w miseczce na tyle szerokiej, że można pączki zamoczyć w lukrze.


Mój oryginalny post z przepisem pod LINKIEM.