sobota, 19 listopada 2016

Grissini


Grissini to chrupiące paluszki chlebowe. Ta pyszna przekąska pochodzi z Włoch i podawana jest zazwyczaj jako przystawka przed głównym daniem. Sprawdzi się jednak równie dobrze jako przekąska dla gości.


SKŁADNIKI

  • 10 g świeżych drożdży
  • 150 ml letniej wody
  • 230 g mąki pszennej typ 500 (np. Wrocławskiej)
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 łyżeczka soli
  • dodatkowo: mąka do podsypywania blatu i oliwa do posmarowania blach


WYKONANIE

Do miseczki wlać 50 ml wody, rozkruszyć drożdże i wymieszać żeby się rozpuściły, po czym dodać 50 g mąki, wymieszać i zostawić na 30 minut do powstania zaczynu.

Do dużej miski dodać pozostałe składniki i zaczyn, przełożyć na posypaną mąką stolnicę i wyrobić gładkie, elastyczne ciasto, co może zająć około 7 minut. W razie potrzeby podsypywać mąką. Z wyrobionego ciasta utworzyć kulę, przełożyć do miski, lekko spłaszczyć i przykryć ręcznikiem kuchennym. Zostawić do wyrastania na 2-3 godziny (czas ten jest zależny od temperatury pomieszczenia). Ciasto powinno podwoić, a nawet potroić swoją objętość.

Piekarnik rozgrzać do temperatury 180°C. Dwie blachy wysmarować oliwą. Wyrośnięte ciasto uderzyć mocno otwartą dłonią w celu odpowietrzenia, po czym przełożyć na podsypaną mąką stolnicę i rozwałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 34x22 cm. Ciasto pokroić na paski i z każdego utoczyć wałek o długości mniej więcej 27 cm. 

Paluchy przełożyć na blachy, włożyć do piekarnika, piekarnik zaparować np. spryskiwaczem do kwiatów i piec 35 minut. Upieczone paluchy przełożyć na kratkę do ostudzenia. Przechowywać w szczelnym pojemniku.

Uwagi: Ciasto najłatwiej formuje się na wałki palcami na niepodsypanym mąką blacie. Paluchy nie muszą być idealnie równie. 


Wyrośnięte ciasto.
Rozwałkowane ciasto.
Ciasto pokrojone na paski.
Paluchy przygotowane do pieczenia.
Upieczone paluchy.