Ciasto ze spodem gryczanym, kwaśną masą rabarbarową i budyniową pianką. Smaczne, pod warunkiem, że lubicie smak mąki gryczanej :-) Jeżeli nie przepadacie, to można wykorzystać w całości mąkę pszenną. U mnie coraz częściej pojawia się mąką gryczana, ponieważ jest zdrowa, a do jej smaku łatwo można się przyzwyczaić.
SKŁADNIKI
- 5 jajek
- szczypta soli
- 100 g cukru trzcinowego
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 150 g masła
- 100 g jogurtu naturalnego
- 200 g mąki gryczanej
- 100 g mąki pszennej tortowej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 płaska łyżeczka sody
- 800 g rabarbaru
- 3 łyżki cukru
- 200 ml wody
- 4 kopiaste łyżki mąki ziemniaczanej
- 1-2 łyżeczki żelatyny
- 1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru
- 450 ml mleka
- 130 g masła
- 40 g cukru pudru
WYKONANIE
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Blaszkę o wymiarach 25x30 cm wysmarować masłem. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180°C. Masło rozpuścić. Rabarbar obrać ze skórki i pokroić na małe kawałki.
W jednej misce wymieszać ze sobą mąkę gryczaną, mąkę pszenną tortową, proszek do pieczenia i sodę. Do kolejnej miski wbić jajka, dodać szczyptę soli i ubijać stopniowo dodając cukier trzcinowy i waniliowy. Do ubitej masy wlać ostudzone masło, jogurt naturalny i zmiksować na najniższych obrotach miksera. Stopniowo dodawać przez sitko składniki sypkie, mieszając szpatułką. Gotową masę wylać na blaszkę, wyrównać, posypać w dużych odstępach rabarbarem i wcisnąć go lekko w ciasto. Włożyć do piekarnika i piec około 30-35 minut. Gotowe ciasto wyciągnąć i zostawić do ostudzenia.
Masa rabarbarowa: Pozostały rabarbar przełożyć do garnka, zalać 200 ml wody i zagotować. Podgrzewać mieszając, do momentu, aż masa się rozgotuje. W osobnej szklance rozpuścić w minimalnej ilości wody mąkę ziemniaczaną i przelać ją do rabarbaru. Gotować mieszając, do momentu, aż masa zgęstnieje do konsystencji kisielu, po czym wyłączyć palnik. Żelatynę rozpuścić w odrobinie gorącej wody i wlać do kisielu rabarbarowego. Dobrze wymieszać i zostawić, by masa lekko ochłodła i zgęstniała.
Pianka budyniowa: Przygotować budyń według instrukcji na opakowaniu, dodając jednak tylko 450 ml mleka i nie dodając cukru. Zostawić do ostudzenia (najlepiej kilka razy go przemieszać). Masło w temperaturze pokojowej ubić z cukrem pudrem na jednolity krem, po czym dodawać po łyżce budyniu i miksować, aż do powstania jednolitego budyniowego kremu.
Na ostudzone ciasto nałożyć lekko już zgęstniałą masę rabarbarową. Gdy masa stężeje odpowiednio, nałożyć równomiernie krem budyniowy. Ciasto umieścić w zimnym miejscu na co najmniej 2 godziny.
Uwagi: Krem budyniowy jest bardzo lekki, przypomina bitą śmietanę, więc ciasto należy delikatnie nakładać na paterę. Jeżeli jednak wolicie bardziej zwarty krem, to wystarczy zwiększyć ilość masła.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz