czwartek, 9 lutego 2017

Filmowy hummus, czyli "Seks w wielkim mieście 2"

Screen z filmu "Seks w wielkim mieście 2", Samantha Jones je na śniadanie hummus.

Dawno nie pojawił się u mnie żaden wpis związany z założoną już dawno zakładką "Kulinarnie z literatury i filmu". Postanowiłam, więc to zmienić i tak też mamy dzisiaj wpis z hummusem, którym zajadała się Samantha Jones w filmie "Seks w wielkim mieście 2". Muszę przyznać, że jest faktycznie smaczny, trudno się więc dziwić, że bohaterka filmu pochłaniała go z takim uwielbieniem. Co prawda ja delektowałam się nim w zaciszu mojej kuchni, a nie w ogromnej, urządzonej z przepychem jadalni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale i tak smakował mi równie bardzo ;-)

Screen z filmu "Seks w wielkim mieście 2", bohaterki filmu jedzą śniadanie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.SKŁADNIKI

  • 1 szklanka suchej ciecierzycy
  • 2 łyżeczki sody
  • 1 szklanka jasnej pasty tahini
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 3 ząbki czosnku
  • sól do smaku
  • lodowata woda
  • opcjonalnie do podania: oliwa, słodka papryka


WYKONANIE

Dzień wcześniej ciecierzycę wsypać do dużego garnka, zalać zimną wodą i dodać łyżeczkę sody. Zostawić na noc. Na następny dzień wylać wodę, opłukać i ponownie zalać nową wodą. Dodać łyżeczkę sody i gotować do momentu, aż ciecierzyca będzie miękka i maślana w środku (u mnie trwało to około 50 minut). Ugotowaną ciecierzycę odcedzić z wody i umieścić w misie blendera. Dodać pastę tahini, sok z cytryny, obrane ząbki czosnku i nieco soli. Zmiksować całość na jednolitą pastę, po czym stopniowo miksować dodając lodowatą wodę. Dodać jej tyle by pasta pojaśniała i nie była zbyt gęsta (u mnie było to około 1/2 szklanki). W razie potrzeby doprawić jeszcze solą. Pastę podawać z wybranymi dodatkami i pieczywem.

Uwagi: Muszę przyznać, że miałam nie lada problem ze zmiksowaniem pasty, bo mam blender o słabej mocy i już po krótkim czasie zaczął się dusić. Przełożyłam wtedy pastę do głębokiej miski i dokończyłam blenderem ręcznym.