niedziela, 21 czerwca 2015

Drink porzeczkowy


Na dworze pogoda zwariowała, a mi się właśnie zaczął urlop. W momencie robienia drinków, w sobotni wieczór, lało niemiłosiernie, a co jakiś czas zza chmur wychylało się słońce. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że na dalszą część urlopu pogoda się poprawi, a tymczasem napiszę o smacznym drinku porzeczkowym ;-)

SKŁADNIKI
  • 500 g czerwonej porzeczki + 1,5 - 2 litrów wody
  • gazowana woda
  • syrop owocowy o smaku maliny lub truskawki
  • wódka
  • do dekoracji truskawki, czerwone porzeczki lub inne owoce


WYKONANIE

Proporcje są zależne od tego w czym macie zamiar drinka przygotować. U mnie były to kieliszki do martini i takie też proporcje będę prezentować w przepisie. Jeżeli macie większe szklanki drinkowe, to proporcje należy zwiększyć.
Do garnka wrzucić umyte owoce czerwonej porzeczki, wlać wodę i zagotować. Zostawić w stanie wrzenia około 3 minut i wyłączyć palnik. Owoce odcedzić przez sitko, zaś kompot zostawić do ochłodnięcia, po czym włożyć do lodówki.
Do kieliszka wlać 35 ml wódki (ja nalewam kieliszkiem 0,25 i wychodzi jeden pełny i połówka), nalać trochę wody gazowanej i wymieszać. Następnie wlać schłodzony kompot porzeczkowy do wysokości takiej by zmieścił się jeszcze kieliszek 0,25 soku z maliny lub truskawki. Na sam koniec wlewamy gęsty sok, który osiądzie nam na dnie drinka. Pozostaje nam tylko ozdobienie owocami i drink jest gotowy. 
Do drinków z czerwonej porzeczki potrzebne jest mieszadełko, bo przed wypiciem należy go wymieszać. Bez wymieszania góra drinka smakuje jak wytrawne wino, zaś po wymieszaniu ma przyjemny słodki smak.


Wizualnie podobny drink pity jest w filmie "Sex w wielkim mieście 2". Z tą różnicą, że podany jest w wysokich, wąskich szklankach. Poniżej screen z filmu.