sobota, 9 sierpnia 2014

Pałac w Mosznej


Pałac w Mosznej zwiedzałam już dwukrotnie. Ma on w sobie coś niezwykłego, że aż chce się wracać. Pałac posiada rozległy park, w którym na wiosnę kwitną azalie. Pokrótce streszczę, co warto zobaczyć na zewnątrz, bo zwiedzenie samego pałacu odbywa się z przewodnikiem, więc to on Was oprowadzi. Ja zamieszczę jedynie kilka zdjęć, dla tych, co nie mają okazji się wybrać do Mosznej. Zdjęcia pochodzą z dwóch okresów: czerwiec 2010 roku i maj 2012 roku. Jeszcze odnośnie jednej sprawy, a mianowicie używam określenia pałac, a nie zamek, bo pierwotnie budowla ta była wzniesiona jako pałac, ale w internecie występuje zamiennie nazwa zamku z pałacem. Nie wiem, więc czy to przez to, że sam pałac spłonął i został odbudowany jako zamek, czy też są inne powody. Nie będę w to wnikać, ale jeżeli ktoś aktualny status pałacu/zamku zna, to bym się nie obraziła za uświadomienie mnie ;-)

Freski w jadalni.
Palmiarnia.
Drewniane schody.
Widok ze schodów na salę kominkową.

Poniżej zamieszczam zdjęcia biblioteki aktualnie wykorzystywanej również jako salę konferencyjną. Warto zwrócić uwagę na drzwi, kominek, drewniany sufit, lustro z drewnianą ramą, oraz witraże w oknie.

Widok od strony wejścia.
Widok na drzwi i kominek.
Ciekawa jest również sala, w której aktualnie odbywają się między innymi wystawy sztuki. Zdjęcia poniżej.

Na zewnątrz warto wybrać się na dłuższy spacer. Pierwszy przystanek po wyjściu z pałacu, to dziedziniec z lwami.Będąc na zewnątrz warto przyjrzeć się wszystkim ozdobom pałacu (rzeźbienia, rzygacze, itp.).
W pałacowym parku pełno jest mostków, które dodają temu miejscu uroku. Warto również wybrać się na mały cmentarz rodu Tiele-Wincklerów. Poniżej mieszanina zdjęć zrobionych na spacerze.

Cmentarz rodu Tiele-Wincklerów.