Conchas, to tradycyjny wypiek w Meksyku. Jest bardzo popularny. Można go kupić nie tylko na ulicznych straganach i w małych piekarniach, ale również w eleganckich restauracjach. Nazwa wzięła się od wyglądu wypieku, czyli muszli (concha, to po hiszpańsku muszla). Zanim zdecydowałam się przygotować w domu ten słodki drożdżowy wypiek, to naoglądałam się wiele filmików i naczytałam opinii i porad rodowitych mieszkańców Meksyku. Wielu z nich korzysta z gotowej foremki do odbijania kształtu muszli, ale zanim takie foremki zaczęto produkować, to kształt muszli robiło się poprzez nacięcia ostrym nożem lub żyletką. Moim zdaniem ten tradycyjny sposób jest znacznie lepszy, bo pozwala nadać każdej bułce inny wygląd. Jeżeli chodzi o smak conchas, to mogę napisać, że ciasto drożdżowe jest bardzo smaczne, ale generalnie bułki wychodzą słodkie. Takie skojarzenie przyszło mi do głowy, że my w Polsce mamy kołaczyki, a w Meksyku mają conchas ;-)
Na 16 sztuk conchas.
SKŁADNIKI
Bułki:
- 550 g mąki pszennej typ 500 (np. Wrocławskiej)
- 25 g świeżych drożdży
- 120 ml ciepłego mleka 3,2%
- 80 g cukru
- 8 g soli
- 120 g miękkiego masła (w temperaturze pokojowej)
- 20 g mleka w proszku
- 3 jajka
- 1/2 łyżeczki esencji waniliowej
- 150 g mąki pszennej typ 500 (np. Wrocławskiej)
- 150 g cukru pudru
- 120 g miękkiego masła (w temperaturze pokojowej)
- 1/2 łyżeczki esencji waniliowej
- olej rzepakowy do posmarowania bułek
- mąka ziemniaczana do posypania blaszek
WYKONANIE
Bułki: Do małej miseczki pokruszyć drożdże, wlać mleko i wymieszać, tak aby drożdże się rozpuściły. Następnie dodać 100 g mąki, wymieszać i zostawić na 15 minut do powstania zaczynu.
Jajka wbić do miseczki, dodać cukier i sól, po czym roztrzepać widelcem, tak aby powstała jednolita masa. Do dużej miski wsypać pozostałą mąkę, dodać jajka z cukrem i solą, mleko w proszku, esencję waniliową i zaczyn. Wymieszać całość łyżką. Następnie dodać masło (częścią natłuścić dłonie) i zacząć wyrabiać ciasto. Ciasto można wyrabiać w misce lub na blacie kuchennym natłuszczonym masłem. Dobrze wyrobione ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Wyrobione ciasto umieścić w misce, miskę przykryć ręcznikiem kuchennym i zostawić do pierwszego wyrastania na około 2 godziny. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Skorupka: Do miski wsypać mąkę i cukier puder, dodać masło i esencję waniliową, po czym zagnieść jednolite ciasto.
Wyrośnięte ciasto drożdżowe mocno uderzyć otwartą dłonią w celu jego odpowietrzenia. Ciasto ponownie krótko zagnieść. Dwie blaszki z wyposażenia piekarnika posypać mąką ziemniaczaną. Ciasto podzielić na 16 części, każda po około 67 g. (najlepiej w tym celu wykorzystać wagę kuchenną). Z każdego kawałka ciasta zrobić najpierw kulkę, po czym ją lekko spłaszczyć i przełożyć na blaszkę zachowując odstępy (po 8 bułek na jednej blaszce). Każdą bułeczkę należy posmarować pędzelkiem olejem, aby kruche ciasto dobrze do nich przywarło.
Ciasto na skorupkę również podzielić na 16 części każda o wadze około 26-27 g. Z każdego kawałka ciasta zrobić kulkę, następnie ją spłaszczyć i rozwałkować pomiędzy rozciętym workiem cukierniczym. Rozwałkowane ciasto musi w całości przykryć bułkę. Rozwałkowane ciasto kładziemy wraz z workiem cukierniczym na bułce, dociskamy i delikatnie odklejamy worek cukierniczy. Kruche ciasto dociskamy do bułki i lekko ją spłaszczamy. Na koniec wycinamy na bułkach ostrym nożem lub żyletką kształt muszli. Są to 4-5 nacięć w dół pionowo tworzących lekki łuk i 2-3 nacięcia poziomo. Dzięki nacięciom bułki będą wyglądać jak muszelki, poza tym kruche ciasto nie popęka w trakcie rośnięcia bułek. Obie blaszki przykrywamy ręcznikiem kuchennym i zostawiamy do ponownego wyrastania na 30 minut.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 200°C. Włożyć pierwszą blaszkę z conchas. Piec 5 minut, po tym czasie zmniejszyć temperaturę piekarnika do 180°C i piec przez kolejne 10 minut. Całkowity czas pieczenia bułek, to 15 minut, jednak najlepiej obserwować swoje bułki, czy ładnie się upiekły, czy też potrzebują jeszcze kilku minut. Po tym czasie wyciągnąć bułki z piekarnika i studzić na kratce. W ten sam sposób upiec drugą blaszkę bułek.
Uwagi: Ja przygotowałam tradycyjny przepis na conchas, ale możliwości jest wiele. Można do bułek dodać startą skórkę pomarańczy, a do skorupki kakao. Bułki można posmarować przed nałożeniem skorupki dowolnym olejem roślinnym. Ja wykorzystałam rzepakowy, więc taki też umieściłam w przepisie. Możecie również przygotować kolorowe conchas dodając do skorupki barwnika.
Kolejne etapy przygotowywania conchas.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz