piątek, 2 października 2015

Konkurs winiarski


Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie winiarskim. Zasady są proste, a nagrody ciekawe. LINK do konkursu.

Przy okazji warto sprawdzić swoją wiedzę w WINO QUIZIE ;-) Pytania do najłatwiejszych nie należą.

Koniecznie zajrzyjcie do zakładki "CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA".

Dowiedzieć się tam można, że zdobywający coraz większą popularność w dzisiejszych czasach Cydr, tak naprawdę ma swoje korzenie w Polsce. I tak też przeczytać możemy tam:

"Cydry, uznawane za nowość na polskim rynku, są w rzeczywistości dawnymi tradycyjnymi polskimi napojami. Pierwszą w Polsce wzmiankę o cydrze, zwanym dawniej jabłecznikiem, można znaleźć w książce z przepisami Krescencjusza z 1571 r. Natomiast w 1588 r. kalwiński pisarz Anzelm Gostomski w pracy „Gospodarstwo” namawiał, by porzucić wina na rzecz tego napoju".

Cytat ze strony http://konkurswiniarskiprw.pl, ciekawostki ze Świata, Polska 


Krajem, na którego ciekawostkę kliknęłam jako pierwszą były Włochy. Dowiedzieć się możemy tam co nieco o wermutach:

"Pierwszy wermut powstał w 1786 r., a stworzył go Antonio Benedetto Carpano z Turynu. Trunek na początku miał być napojem leczniczym, lecz ze względu na swój wyjątkowo przyjemny aromat i smak szybko przestał być pity tylko dla zdrowia, a coraz częściej – dla czystej przyjemności. (...)”

 Cytat ze strony http://konkurswiniarskiprw.pl, ciekawostki ze Świata, Włochy


Wracając jeszcze raz do Polski, chciałam wspomnieć o innym trunku, z którego możemy być dumni. Na myśli mam tutaj miody pitne, które były u nas wyrabiane i pite już od średniowiecza. O ich niezwykłości można się przekonać już na podstawie tego, że nasze miody pitne są zarejestrowane przez Komisję Europejską jako "Gwarantowana Tradycyjna Jakość". Jeżeli interesuje Was ten temat, to więcej (w tym również o historii miodu pitnego) można przeczytać na TEJ STRONIE.