Tytuł: Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew.
Autorka: Agnieszka Antosik
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, miałam okazję przeczytać książkę "Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew" Agnieszki Antosik. Niniejszą książkę znajdziecie w kategorii: Poradniki/Zdrowie i uroda.
Cieszę się, że mogłam wyruszyć na leśną wyprawę z Agnieszką Antosik i jej książką "Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew". Autorka, wydawałoby się, pisze o tak oczywistych rzeczach, a jednak, my ludzie XXI wieku zapominamy o tym, jak bliska jest nam przyroda. Sam początek książki, mimo, że idealnie pokazujący rys historyczny, nieco mnie nudził. Mimo to, warto przeczytać go w całości, bo można bardzo poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Najbardziej zainteresowała mnie w książce jej dalsza część, przedstawiająca już sposoby na leśne kąpiele, tłumacząca różnice pomiędzy leśnymi kąpielami, a dendroterapią i coraz bardziej przybliżająca nam każdy aspekt obcowania z naturą. Agnieszka Antosik wplata w całość wiele przepisów na napary, nalewki, a nawet kawę z żołędzi, równocześnie pokazując, jak czerpać z natury i równocześnie jej nie niszczyć.
Zaczynając czytać książkę, miałam mieszane uczucia i nie byłam pewna, czy dowiem się czegoś nowego. Mieszkam w miejscowości, gdzie lasów nie brakuje, dlatego też jestem ich stałym bywalcem już od dziecka. Jednakże, jak się okazało, autorka prowadzi nas na takie leśne spacery, których już dawno nie doświadczyłam. Agnieszka Antosik zachęca do obudzenia swojego wewnętrznego dziecka i do zupełnie nowego eksplorowania lasów. Polecam lekturę książki, bo pozwala na zupełnie nowe spojrzenie na otaczającą nas naturę. Obcowanie z naturą od zawsze przynosiło nam korzyści i właśnie o tym pragnie nam przypomnieć autorka.
Przed przeczytaniem książki Agnieszki Antosik, nie zdawałam sobie sprawy z tego, że w moim życiu było tak wiele ważnych drzew. To niesamowite dla mnie odkrycie. To właśnie wtedy, gdy jesteśmy jeszcze dziećmi, dostrzegamy to, o czym zapominamy już jako dorośli. Najbardziej ukochanym przeze mnie drzewem była lipa, która rosła u mojej babci i dziadka. Właśnie pod nią stała drewniana ławka i stół, i właśnie tam zazwyczaj piło się latem kawę i herbatę. Kolejne, równie ważne dla mnie drzewo, rosło kilka metrów za ogrodzeniem, tuż przy strumieniu. Była to wierzba płacząca. Ogromna, dostojna i stanowiąca moją i mojej kuzynki bazę, gdzie zawsze się chowałyśmy. Kolejne drzewa z tego otoczenia, to ogromna, stara czereśnia i śliwa. Do tych dwóch owocowych drzew miałam zawsze większy sentyment. Był tam cały sad z różnymi drzewami, ale nie przykuły one mojej uwagi na tyle, na ile wymienione wyżej drzewa. Był również ogromny orzech. Przeczesując moją pamięć, jako dziecka, pamiętam, że miałam do tego drzewa zawsze spory respekt, a w trakcie zbierania z ziemi orzechów, czułam wdzięczność, że właśnie dzięki niemu będzie na święta Bożego Narodzenia dużo orzechów. Na koniec tej listy dodać muszę dwie wiśnie, które zostały posadzone, gdy byłam jeszcze dzieckiem i razem ze mną rosły. Najbardziej smutne jest w tym wszystkim, że wszystkie wymienione drzewa już nie istnieją. No może w jakiejś zmienionej formie, ale wszystkie zakończyły swoje życie jako drzewa. Gdy babcia i dziadek zmarli, to wujek zrobił istne czystki i ściął wszystkie drzewa. Zniknął sad, lipa, wierzba płacząca, a na końcu również orzech. Historia dwóch wiśni jest nieco inna. Mamy bardzo mało obejścia, a drzewa rozrosły się niesamowicie. Za namową mojego męża, moi rodzice postanowili ściąć jedno z drzew. Wlali również w korzeń jakiś trujący specyfik. Jak się okazało, oba drzewa musiały być splecione korzeniami, bo drugie drzewo obumarło i nie pozostało nic innego, jak również je ściąć.
Opis książki "Leśna Terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew" Agnieszki Antosik, dostępny na stronie księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl
„Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew” to zaproszenie do odzyskania zdrowia, spokoju i wewnętrznej równowagi.
Przyroda to nie tylko element krajobrazu cieszący oczy. Las potrafi podarować nam znacznie więcej niż tylko rozrywkę i miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku i zanieczyszczeń. Jest oczywiście źródłem życiodajnego tlenu, ale także magazynem niewyczerpanej energii, która oddziałuje na nasze zmysły, psychikę, pracę mózgu i odporność. W kontakcie z drzewami można odnaleźć nawet odrobinę transcendencji.
Między innymi o tych często zapomnianych walorach przyrody pisze autorka „Leśnej terapii” – dendroterapeutka i przewodniczka kąpieli leśnych. Agnieszka Antosik na kartach tej książki podpowiada, jak obcować z drzewami, by zatroszczyć się o zdrowie i dobre samopoczucie oraz odzyskać więź ze swoimi korzeniami i wewnętrznym „ja”. Nie skupia się jednak tylko na kąpielach leśnych. To pierwsza na polskim rynku pozycja poświęcona wielu metodom drzewnych terapii oraz korzeniom tych praktyk.
Dzięki „Leśnej terapii” poznasz i doświadczysz potwierdzonych naukowo efektów kąpieli leśnych, co odczujesz w wielu aspektach życia:
- odbędziesz podróż w przeszłość, poznając korzenie szeroko rozumianej terapii drzewami;
- dowiesz się, czym są kąpiele leśne, a czym dendroterapia, by móc wybrać to, co dla ciebie najkorzystniejsze;
- zyskasz wiedzę o specyfice pracy leśnych terapeutów w naszym kraju;
- otrzymasz wskazówki, które poprowadzą cię do możliwości odbywania samodzielnych praktyk różnych leśnych terapii;
- przygotujesz się do zanurzeń w najróżniejszych typach lasów we wszystkich porach roku;
- przekonasz się, że zaprzyjaźnienie się z drzewami to początek wspaniałej przygody, którą można przeżywać nie tylko w lesie;
- odkryjesz, jak fascynujące są tajemnice nie tylko drzew, ale i krzewów;
- inspirując się zawartymi propozycjami aktywności, zyskasz zdrowie, równowagę psychiczną i poczucie łączności z naturą.
O autorce
Agnieszka Antosik – z wykształcenia filolożka, drzewolubom znana jako Szepcząca z Drzewami, dendroterapeutka i praktykująca przewodniczka kąpieli leśnych. Opowiadaczka zbierająca i snująca baśnie – i dla dzieci, i dla dorosłych. Od kilku lat pracuje z otwieraniem głosu, organizując stałe zajęcia ze śpiewem białym w roli głównej. Trzyma Kręgi Kobiet. Dla zaprzyjaźnionych wiąże czasem motanki, czyli słowiańskie lalki mocy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz