poniedziałek, 29 maja 2023

Recenzja książki "Jak dożyć setki" Juliana Sobiecha


Tytuł: Jak dożyć setki

Autor: Julian Sobiech

Wydawnictwo: Wielka Litera



Dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, miałam okazję przeczytać książkę "Jak dożyć setki" Juliana Sobiecha. Możecie ją znaleźć w kategorii: Poradniki/Zdrowie i uroda.


Julian Sobiech przygotował nam książkę o chwytliwym tytule "Jak dożyć setki". Nie radzę się jednak sugerować samym tytułem. Ideą całej książki jest raczej zdrowe i zrównoważone życie. Zapewne nikt z Was nie chce mieć problemów zdrowotnych, ani teraz, ani na starość. Autor naświetla więc, co robić, aby móc być do końca swoich dni sprawnym. 

Julian Sobiech tak podzielił książkę, aby można było w prosty sposób ją nie tylko przeczytać, ale również wyciągnąć z niej jak najwięcej wartościowych informacji. Autor zaczyna od omówienia wpływu genów na naszą długość życia. Wskazuje, na co geny autentycznie mają wpływ, a na co mają w bardzo niewielkim stopniu lub wcale. Kolejne rozdziały zatytułowane są: iść, jeść, spać i dbać. I tak też w każdym z nich dowiadujemy się, co jest najbardziej wskazane, aby żyć długo i zdrowo. Wniosek z każdego z w/w rozdziałów jest jeden: umiar. Nieważne, czy autor pisze o nawadnianiu organizmu, czy też o zażywaniu ruchu, zawsze wskazuje na to, że najważniejsza jest równowaga, bo może nam szkodzić zarówno niedobór, jak i nadmiar. 

Autor udostępnia w książce "Jak dożyć setki", aktualne dane, wykresy i przeprowadzone na całym świecie badania. Równocześnie zaznacza, że uzyskanie jednoznacznych i rzetelnych wyników nie jest łatwe, bo trudno przeprowadzić badania wieloletnie na dużych grupach ludzi. Należałoby wtedy monitorować dosłownie wszystko, a nie jest to możliwe. Poza tym, każdy człowiek jest nieco inny, więc trudno trzymać się sztywnych wytycznych. Autor nie pozostawia nas jednak z wielką niewiadomą, tylko podaje przybliżone wartości dla każdej grupy wiekowej i udziela wielu cennych rad, jak rozpoznać sytuacje, w których mamy do czynienia z niedoborem lud nadmiarem.

Autor wymienia w książce wiele przykładów ludzi, którzy byli w pełni sprawni fizycznie do końca swoich dni. Ba! Określenie sprawni fizycznie nie oddaje tutaj do końca tego, co ludzie w podeszłym wieku osiągnęli i nadal osiągają. Nie brakuje również przykładów takich, w których wystąpił wspomniany wcześniej nadmiar. I tak też, autor podaje przykłady osób, które zmarły z przedawkowania wody. Zaskoczeni, że jest to możliwe? To koniecznie musicie sięgnąć po książkę.

Książka "Jak dożyć setki" jest przeznaczona dla każdego odbiorcy. Nie tylko dla osób, które pragną na co dzień w pełni dbać o każdy aspekt swojego zdrowia, ale również dla tych, którzy podchodzą do zagadnienia bardzo minimalistycznie. Całość czyta się szybko i przyjemnie, a dzięki przejrzystemu podziałowi na rozdziały i podrozdziały, można szybko  wyszukać treści, do których chcemy wrócić.





Opis książki dostępny na stronie księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl:


Tajemnica zdrowej długowieczności w czterech prostych krokach.

IŚĆ • JEŚĆ • SPAĆ • DBAĆ

Co dzieje się z ciałem, kiedy się starzeje i czy da się spowolnić ten proces?
Gdzie leży granica ludzkiego potencjału i jak do niej dotrzeć?
Czy pech w genetycznej loterii oznacza, że jesteśmy zgubieni?
Czego nie da się zmienić, a na co mamy realny wpływ?

Twórca najpopularniejszego portalu o długim, a przede wszystkim zdrowym życiu, szuka najskuteczniejszej metody na to, jak w naturalny i bezpieczny sposób możemy podkręcić funkcjonowanie naszego organizmu. Pokazuje, jak zadbać o to, aby wolniej się on zużywał, pracował sprawniej i o wiele dłużej. Czasu nie da się wprawdzie zatrzymać, ale ta książka podpowie, jak spowolnić jego bieg.

Mało kto boi się starości samej w sobie – przeraża nas raczej myśl o niedołężności i samotności. Nikt jednak nie miałby nic przeciwko długiemu życiu, wiedząc, że będzie całkiem znośne, przyjemne i samodzielne. Istnieją sposoby na to, by jak najbardziej przedłużyć życie w możliwie najlepszej kondycji. Ba, jesteśmy w stanie wpływać nawet na działanie genów! Można porównać je do dysku komputera, a nasze wybory i nawyki – do zainstalowanych na nim aplikacji. Niektóre programy otrzymujemy w pakiecie startowym i nie da się ich wyłączyć, ale większość wybieramy sami.

Warto żyć tak, jak gdyby wszystko było w naszych rękach. Każda pozytywna zmiana, nawet najdrobniejsza, ma znaczenie. Bo do setki wiodą różne drogi.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz