sobota, 31 października 2020

Bagietki


Bagietki, to pieczywo wywodzące się z Francji. I jak każda potrawa ma również swoją historię, chociaż nie jest pewne, czy oby na pewno są to fakty. W każdym razie jedna z historii wspomina, że bagietki powstały za czasów Napoleona Bonaparte, który to chciał mieć pieczywo wygodne w pieszych, czy konnych wędrówkach. I tak też powstały bagietki, które można przyczepić do pasa, włożyć do torby zawieszonej na ramieniu, czy też łatwo jeść wędrując. Inna historia wspomina o tym, że bagietki powstały jako pieczywo o największej ilości kruchej powierzchni.

Bagietki przygotowane z mąki pszennej typ 500 szybko tracą po ostudzeniu swoją kruchość (najlepsza jest mąka typ 700 chlebowa). Jest na to prosty sposób, jeżeli zależy Wam na chrupiącej skórce. Wystarczy bagietki spryskać odrobiną wody i włożyć do piekarnika na kolejne 5 minut. Po tym czasie będą chrupiące (o ile nie przesadzicie z wodą). Ja po upieczeniu bagietek jedną przeznaczyłam do zjedzenia, zaś dwie pozostałe zostały przygotowane na chrupko z masłem czosnkowo-ziołowym. Na końcu posta napiszę, jak przygotować takie bagietki.



Na 3 bagietki.


SKŁADNIKI

  • 15 g świeżych drożdży
  • 400 ml przegotowanej i ostudzonej wody
  • 600 g mąki pszennej typ 500 (Wrocławskiej)
  • 10 g soli


WYKONANIE

Do miski wlać 100 ml letniej wody, dodać pokruszone drożdże i wymieszać do ich rozpuszczenia. Następnie dodać 100 g mąki, ponownie wymieszać i zostawić na 30 minut do powstania zaczynu.


Do dużej miski wsypać pozostałą mąkę, wlać pozostałą wodę, dodać sól, zaczyn i wymieszać łyżką. Dłonie oprószyć mąką i zacząć wyrabiać ciasto. Może to potrwać około 7 minut. W razie potrzeby podsypywać mąką, tak aby ciasto było gładkie i elastyczne (ja ciasto wyrabiam w misce, ale można to zrobić również na podsypanym blacie kuchennym). Miskę z wyrobionym ciastem przykryć ręcznikiem kuchennym i zostawić do pierwszego wyrastania na około 2 godziny. Ciasto powinno, co najmniej podwoić swoją objętość.


Wyrośnięte ciasto mocno uderzyć otwartą dłonią w celu jego odpowietrzenia. Ponownie krótko zagnieść, po czym podzielić na trzy równe części. Każdą z nich uformować w długą bagietkę (dostosowując do długości Waszych blaszek z piekarnika) i przełożyć na blaszkę posypaną mąką zachowując duże odstępy. Uformowane bagietki przykryć ręcznikiem kuchennym i zostawić do ponownego wyrastania na 30-60 minut.


Piekarnik rozgrzać do temperatury 220°C. Wyrośnięte bagietki naciąć bardzo ostrym nożem w 3-4 miejscach (patrz zdjęcia) i włożyć do piekarnika. Piekarnik zaparować poprzez spryskanie go wodą (np. spryskiwaczem do kwiatów) przez uchylone drzwiczki piekarnika. Bagietki piec 25 minut. Po tym czasie wyciągnąć je z piekarnika i wystudzić na kratce.














Chrupiące bagietki na ciepło z masłem czosnkowo-ziołowym.


Z upieczonych bagietek można przygotować też chrupiące na ciepło z masłem czosnkowo-ziołowym. Jak to zrobić? Poniżej zamieszczam przepis. Wierzcie mi, że smakują rewelacyjnie. Całej rodzinie bardzo smakowały. Nawet synowi, który wersji sklepowej nie ruszy.



SKŁADNIKI

  • 2 bagietki pszenne
  • 100 g masła w temperaturze pokojowej
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich
  • 1/2 łyżeczki oregano
  • 1 łyżka przyprawy Vegeta Natur z koperkiem


WYKONANIE

Piekarnik rozgrzać do temperatury 200°C. Obie bagietki naciąć ostrym nożem w odstępach około 3 cm, tak aby nie przeciąć ich do końca. Przełożyć je delikatnie na kratkę z wyposażenia piekarnika. Masło przełożyć do miski. Dodać obrane i przeciśnięte ząbki czosnku, zioła prowansalskie, oregano i przyprawę z koperkiem. Dobrze wymieszać. Nabierać nożem dużą ilość masła i smarować nim każde rozcięcie. Najlepiej w tym celu lekko dźwigać bagietki, dzięki czemu same się otworzą w rozcięciach. Każdą bagietkę spryskać obficie wodą (np. spryskiwaczem do kwiatów) i włożyć do piekarnika. Piec około 8 minut lub do momentu, aż bagietki odparują wodę i będą z wierzchu chrupiące. Podawać od razu. 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz