poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Zupa pomidorowo-bazyliowa z ryżem


Gdybym zamiast ryżu dodała makaronu, to mogłabym nadać zupie nazwę "Włoska zupa pomidorowa z bazylią i cukinią". Jednakże miałam strasznego "smaka" na ryż, więc zostałam przy krótkiej i prostej nazwie ;-) Zupa jest bardzo smaczna i zdrowa. Oczywiście mimo tego, że pomidory są bardzo zdrowe i dietetyczne, to nie można jeść ich codziennie w nadmiernych ilościach, bo grozi to przedawkowaniem pewnych witamin i minerałów (np. potasu). Zupę najlepiej przygotować w sezonie letnim, kiedy to pomidorów jest całe mnóstwo. Lato było w tym roku bardzo gorące, więc pomidory obrodziły mi na krzakach bardzo obficie. Powoli zaczyna mi brakować pomysłów, co z nimi robić :-) Drugim głównym składnikiem zupy jest bazylia. Aktualnie rośnie na ogródku, ale zazwyczaj mam bazylię przez cały rok w doniczkach na parapecie kuchennym. Uwielbiam jej smak i aromat.



Porcja dla 6 osób.


SKŁADNIKI

  • 1,5 kg pomidorów
  • 3 duże ząbki czosnku
  • 2 duże cukinie
  • kilka dużych gałązek bazylii
  • 2 gałązki oregano (można zastąpić płaską łyżeczką suszonego)
  • opcjonalnie gałązka lubczyku
  • 2 litry rosołu warzywno-drobiowego
  • 200 g ryżu
  • sól, świeżo mielony pieprz
  • pęczek natki pietruszki

WYKONANIE

Do dużego garnka wlać rosół. Pomidory umyć, sparzyć i obrać ze skórki. Czosnek obrać z łupin i pokroić na mniejsze kawałki. Cukinie umyć i pokroić w dużą kostkę. Gałązki bazylii i oregano umyć, po czym obrać tylko liście. Wszystkie składniki dodać do rosołu i zagotować (jeżeli posiadacie lubczyk, to też można go dodać, ale należy go wyciągnąć przed zmiksowaniem zupy). Całość gotować na średnim ogniu do momentu, aż warzywa zaczną się rozpadać. W międzyczasie ugotować ryż według instrukcji na opakowaniu. Zupę zmiksować (najlepiej wykorzystując w tym celu blender ręczny - pamiętajcie jednak, że niektóre blendery nie mogą miksować gorących płynów, więc zupę należy nieco schłodzić), po czym doprawić dobrze solą i świeżo mielonym pieprzem. Ryż można dodać do zupy i wymieszać lub nałożyć bezpośrednio na talerze i zalać zupą. Natkę pietruszki umyć, posiekać i posypać nią zupę w talerzach.

Uwagi: Do przygotowania zupy można wykorzystać gotowy rosół lub przygotować szybką wersję (ja tak zrobiłam). Wystarczą 4 udka z kurczaka, pęczek włoszczyzny (można zastąpić zimą wersją mrożoną), 2 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego. Całość gotujemy godzinę, po czym wyciągamy z zupy. Udka z kurczaka można podać do zupy jako dodatek.
Gdy gotuję rosół, to poza samą włoszczyzną dodaję jeszcze "bukiet ziół". W mojej zupie ląduje zawsze spora gałązka lubczyku, dwie gałązki natki selera i kilka gałązek natki pietruszki. Wszystkie te zielone dodatki wyciągam na koniec z zupy. Do zupy rybnej można dodać jeszcze kilka gałązek tymianku i inne zioła, w zależności od tego, jaki smak chcemy uzyskać.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz