Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam pierogi. I mam tutaj na myśli wszystkie możliwe sposoby podania, czyli gotowane, smażone, z masłem, bez dodatków itd. To samo dotyczy samych pierogów. Kocham równie bardzo te tradycyjne z kapustą i grzybami, mięsem mielonym, czy jagodami, jak i te wymyślne z ciasta szpinakowego z przeróżnym nadzieniem. Prawda jest taka, że domowe pierogi zawsze są najlepsze.
SKŁADNIKI
Ciasto:
- 1 kg mąki pszennej typ 500
- 1 jajko
- 1 łyżeczka soli
- 120 ml oleju rzepakowego
- około 400 ml gorącej wody
- 500 g kiszonej kapusty
- 400 g pieczarek
- 1 cebula
- 2 łyżki masła
- 1 płaska łyżeczka kminku
- 1 płaska łyżeczka majeranku
- sól, pieprz
WYKONANIE
Farsz: Kapustę dobrze odcisnąć, drobno poszatkować, po czym przełożyć do garnka, zalać wodą, dodać kminek i ugotować do miękkości. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Pieczarki umyć i pokroić. W głębokiej patelni rozpuścić masło, dodać cebulę i pieczarki, doprawić solą i pieprzem, po czym smażyć mieszając od czasu do czasu, aż całość nie będzie surowa i odparuje nadmiar wody. Następnie dodać dobrze odcedzoną z wody kapustę, majeranek, wymieszać i doprawić solą i pieprzem. Gotowy farsz zostawić do ostudzenia.
Ciasto: Do miski wsypać mąkę, dodać jajko, sól, olej rzepakowy i wymieszać. Następnie dodawać stopniowo gorącą wodę zagniatając ciasto (należy uważać aby się nie poparzyć). Dobrze wyrobione ciasto pierogowe odstawić na 20 minut aby odpoczęło.
Ciasto ponownie krótko zagnieść, po czym rozwałkowywać na podsypanym mąką blacie kuchennym (ciasto powinno być rozwałkowane cienko). Następnie szklanką lub specjalną foremką wykrawać w cieście kółka, na każde nałożyć niecałą łyżkę farszu i dobrze zlepić brzegi. W dużym garnku zagotować wodę, dodać soli i wrzucać partiami pierogi. Przemieszać je, tak aby się nie przykleiły do dna. Po wypłynięciu gotować jeszcze chwilę, po czym wyłowić łyżką cedzakową. Pierogi można podawać ugotowane np. z masłem lub ugotowane można podsmażyć na maśle.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz